LG G5 mi HUAWEI P9 mu ?

LG G5 mi HUAWEI P9 mu ?

Ekran

LG G5, IPS LCD teknolojili 5,3 inçlik ekran ve 554 ppi’lik bir piksel yoğunluğuyla karşımıza çıkıyor. Telefonun ekran çözünürlüğü ise QHD yani 1440x2560.

Huawei P9’un ekranına baktığımızda ise yine IPS LCD teknolojisinin kullanıldığını görüyoruz. 5,2 inçlik ekran, 424 ppi’lik bir piksel yoğunluğuna ve 1080x1920 (FHD) ekran çözünürlüğüne sahip.

 

LG G5 ekran konusunda sunduğu daha bonkör piksel yoğunluğu ve ekran çözünürlüğüyle birlikte Huawei P9’a göre, kullanıcılarına daha iyi ve daha doygun bir görüntü deneyimi sunuyor.

Her iki telefonun ekranının da Corning Gorilla Glass 4 teknolojisiyle korunduğunu söylemekte fayda var.

Tasarım

Huawei P9, 145 milimetrelik boyu, 71 milimetrelik eni ve 6,95 milimetrelik kalınlığıyla rakibinin 150 milimetre boy, 74 milimetre en ve 8,6 milimetre kalınlığa sahip boyutlarına karşı sunduğu daha ince tasarımla azda olsa bir üstünlük sağladığını söylemek mümkün. Bunun yanında ağırlık olarak da rakibinden yaklaşık 15 gram kadar hafif olan P9 daha hafif ve ince tasarımıyla göze daha hoş geldiğini söyleyebiliriz.

LG G5, Huawei P9’dan farklı olarak pembe renge sahip bir telefonu da görücüye çıkardı. Pembe rengin haricinde iki cihaz da altın ve gümüş renk tercihleriyle de kullanıcılarını bekliyorlar. Son olarak her iki telefonunda çerçevelerinde metal ve kapaklarında ise alüminyum malzemeler kullandığını hatırlatalım.

Kamera

Öncelikle iki telefonda da iki adet arka kamera bulunduğunu belirtelim. LG G5, 16 ve 8 MP’lik ve F1.8 ile F2.4 diyafram açıklıklarına sahip 2 arka kamerasıyla kullanıcılarına gayet iyi bir kamera deneyimi sunuyor. Led flaşa sahip olan telefon video kayıt açısından ise 4K videolar kaydedebilmesi ile rakibine oranla bir adım daha ön plana çıkıyor.

Huawei P9 ise  iki adet 12 MP’lik ve F2.2 diyafram açıklığına sahip kamerasıyla karşımızda. Dual led flaş bulunan telefon video kaydı açısından ise en çok 1080p’lik FHD videolar kaydedebiliyor.

Her iki telefon da 8 MP’lik ön kamera tercihinde bulunmuş.

Donanım

 Qualcomm Snapdrogon 820 chipset ve 4 çekirdekli 2,15 GHz’lik işlemcisiyle beraber gelen LG G5, 4 GB’lık bir RAM’e sahip. HiSilicon Kirin 955 chipset ve 8 çekirdekli 2,5 GHz’lik bir işlemciye sahip olan Huawei P9 ise 3 GB’lık bir RAM’e sahip. Her iki telefonda 32 GB’lık dahili depolama kapasiteleriyle geliyorlar ve hafıza kartı desteğine sahipler. Ancak LG G5, izin verdiği 2 TB’a kadar hafıza kartı seçeneğiyle telefonunda fazla resim, video ve uygulama bulunduran kullanıcılarının da yüzünü güldürmeyi başarıyor.