Numaramızı Neden Taşırız?

Numaramızı Neden Taşırız?

Hayatın akış hızına 4.5G hızı da eklenince erişilebilirlik kavramını tekrardan gözden geçirir olduk. Daha hızlı dosya gönderimi, daha çabuk bilgiye ulaşma, video yüklenme hızının artışı ve daha birçok özelliği de beraberinde getiren 4.5G hizmeti ile süper güçlerimize güç eklenen kahramanlara dönüştük adeta. Bu hizmetle birlikte daha çok duyar olduğumuz numara taşıma işlemi de hayatımızın bir parçası halindedir.

 

4.5G ülkemizde 1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlandı. 30 mayıs 2016 tarihine geldiğimizde ise toplam abone sayısının 33.517.845 kişiye ulaştığını görüyoruz. Bu sayının 12.084.064’ü ise aktif kullanıcıyı göstermekte.

Az bir süre zarfında bu kadar çok abone sayısına ulaşan 4.5G hizmeti, GSM firmalarının da en büyük silahı haline dönüştü. İnternet kullanımının hızlanması anlamına gelen bu dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojiisi, şirketlerin tarifelerini internet kullanım miktarına göre yeniden yapılandırmalarını sağladı ve rekabet burada başladı. Daha hızlı internete daha az ücretlerle ulaşma imkanı bulunabilen tarifelere yoğun ilgi artarken, kullanıcıların numara taşıma oranları da doğru orantıda arttı.  

Yukarıda gösterilen grafikte 2015 yılı ve 2016 ilk çeyreğindeki numara taşıma rakamlarına yer verilmiştir. 2015’in son çeyreği ile karşılaştırıldığında 2016 yılının ilk 3 aylık döneminde mobil numara taşıma sayısı diğer üç aylık döneme göre %10,6 artmıştır. Toplamda ilk üç aylık dönemde toplam numarasını taşıyan kullanıcı sayısı 3.212.126 kişi olarak raporlanmıştır. 16 Mayıs 2016 tarihine baktığımızda ise toplam 93.831.028 numara taşıma işlemi gerçekleştirilmiştir.

Bu kadar rakam ve veri ışığı altında insanların neden numara taşıma işlemine ihtiyaç duyduğuna bir göz atalım. Operatör firmaları gelişen teknoloji ile birlikte her an yeni tarife ve kampanyalar çıkıyorlar. Yeni kazanacakları müşterilerine sınırsız fayda imkanı sunan GSM şirketleri, böylelikle abone sayılarını da artırıyorlar. Örnek verecek olursak, Turkcell’in yeni müşterilerine uygun ücretli sunduğu tarifelerine geçmek için Turkcell’i numaranızı farklı bir operatöre taşıdıktan sonra, size uygun tarife için hattınızı tekrardan Turkcell’e taşıyabilirsiniz. Numara taşıma işlemleriniz yasal olarak 2 ila 6 gün arasında sürmektedir, bu süreç bittikten sonra tekrardan hattınızı eski operatörlünüzle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Numarataşımak için bayiye gitmeye vaktiniz yoksa numaratasima.com üzerinden kendinize uygun tarifeyi oluşturabilir, farklı operatörlerdeki tarifelerle anında karşılaştırabilir ve istediğiniz tarifeye başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bayiye gitmekle zaman kaybetmezsiniz.