Samsung Galaxy S7 ve iPhone 7 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S7 ve iPhone 7 Karşılaştırması

Çok fazla sayıda satış yaparak en çok satan iki telefon şirketi haline gelen ve bu yarışın başını çeken Apple ve Samsung  şirketleri geçtiğimiz aylarda yeni modelleri olan yeni nesil telefonları satışa çıkardılar. Bu iki dev şirketin bizlere sunduğu en yeni modelleri olan iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 arasındaki bu karşılaştırma birçok özellik bakımından oldukça ilginizi çekecek.

 

Apple, geniş renkli ekran, optik stabilize sensörü ve su geçirmezlik özelliği ile piyasaya sürdüğü iPhone 7 ile söylentileri geride bırakarak, beklenenden çok farklı bir modeli bizlere sundu. Diğer yandan Samsung Galaxy S7, daha önce çıkmasının vermiş olduğu avantajla birlikte bu yarışta yerini korumaktadır.

Tasarım

iPhone 7 baş parmak tutuşu ve cebe rahat konuşu ile kahramanken, Samsung Galaxy S7 cam ana gövdesiyle metal denizi içinde yüzme hissiyatınızı azaltmakta. Her iki şirketin yeni çıkan bu amiral gemileri için dizayn olarak bir önceki tasarımlarından çok fazla değişikliğe rastlamasak da, Apple iPhone 7’de bir takım değişiklikler göze çarpmakta. Anten bantlarının uçlara taşınması, home tuşunun basınç duyarlı oluşu, şasinin suya dayanıklılığı, stereo hoparlöerlerin geliştirilmesi ve çok daha büyük bir lensin arka tarafa yerleştirilmesi gibi özellikleriyle iPhone 7 tanıtıldığı andan itibaren adından oldukça söz ettirdi.

Yüksek kaliteli materyal kullanımı, avuç içinde rahatlıkla kullanılabilirliği ve parmak ucuyla yönetebilirliği aynı kalmak koşuluyla, bugünün gelişen standart ekran özelliklerine uygun teknolojilerle üretilmeleri iki telefon için de en temel  yenilikler arasında. Samsung Galaxy S7 daha büyük ekranı ve bir tık daha ağır oluşu ile iPhone’a kıyasla biraz daha hantal kalsa da , eş zamanlı olarak ele alındıklarında kalın şasi ile daha dayanıklı imajı sergilemekte. Apple preslenmiş ayarlanabilir dokunsal geri bildirim alan ve basınca duyarlı bir home tuşuna sahipken, Samsung tıklanabilir eliptik düğmesini muhafaza etmiş. Eski bir andriod kullanıcı ya da iPhone’un eski modellerini kullanan biri iseniz bu yeni özeellikli iPhone 7’nin home tuşuna alışmanız biraz zaman alacaktır.  

Görüntü

iPhone 7’deki 4.7” 750 x 1334 piksel LCD görüntülemeye karşın, Samsung S7’deki 5.1” 1440x2650 amoled ekran fazlaca haksız rekabetmiş gibi gözükse de Apple mühendislerinin buna cevabı HD çzöünürlükteki  görüntü kalitesi oluyor. Söz konusu görüş açıları olduğunda Amoled ekranı, temel modda ve ufak eğiimler dahi olsa da her iki telefonda da oldukça iyi performans sergilemekte. iPhone, 3D Tocuh teknolojisi ile donatıldığı için ekran üzerindeki hafif itmeleri ya da sert baskıları tanır ve buna anında tepki verir. Samsung OLED teknolojisinden yaralanarak Always-on ekranı ile telefon kitlendiğinde dahi düzenli bir şekilde zaman, tarih, bildirimleri görüntüleyebilme imkanı sunar.   

İşlemci ve Hafıza

Apple iPhone 7 için en yeni A10 füzyon chipi kullanırken, Samsung kendi yarattığı ve Exynos 8890 adını verdiği chipleri kullanmaya devam edmekte. Her ikisi de 14nm/16nm üretim düğümlerine sahip, hızlı ve enerji tasarruflu. Her iki telefonun da işlemcileri çok hızlı olmasına rağmen iPhone ile kıyaslandığında TouchWiz özelliğini de göz önünde bulundurarak, Samsung’un uygulamaları açarken biraz ağır kaldığını söyleyebiliriz.

Apple iPhone 7’yi 2 GB RAM kapasitesi ile üretirken, Samsung 4 GB RAM kapasitesine sahip. Fakat kağıt üzerinde 2 katlık bir fark gözükse de İOS RAM yönetimi konusunda Android’e oranla oldukça güçlü. Depolama konsuna geldiğimizde ise Apple’ın bu sene oldukça cömert davrandığını görüyoruz. iPhone 7 en düşük 32 GB depolama alanını kullanıcılarına sunarken 64 GB, 128 GB ve 256 GB versiyonlarını da satışa çıkarmış durumda. Diğer bir taraftan, Samsung yavaş ama ucuz bir yöntemle microSD kartlar için bir hafıza yuvası tasarlamış durumda.     

Tarayıcı ve Bağlanabilirlik

Samsung kendi internet çözümünü ve varsayılan Chrome tarayıcısını kullanıma sunarken, Apple mobil Safari tarayıcısını kullanır. Apple ve Samsung, her ikisi de hızlı render özellikteki tarayıcıları bizlere sunarken, kolay okuma modları ve dikkat dağıtıcı unsurları (reklam, resim bv. gibi) ortadan kaldırmayı başarmıştır.

iPhone 7, 25 LTE bantları desteklemektedir. Bu da demek oluyor ki 4G hızını kesintisiz ve her an kullanabilmek için rekor bir sayı. Seyehatlerinizde gerçekten de yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz en önemli silahınız olacak.

Kamera

Her iki modelin de benzer kamera özellikleri mevcut. iPhone 7, 1/2.6’’ sensöre ve f/1.8 diyaframa sahipken, Samsung Galaxy 7  1/2.5’’ sensör ve f/1.7 diyafram lenslerine sahip. Bugünün standart teknolojisine oranlar bu rakamlar ortalamanın üzerinde olduğu için haklı olarak fotoğraflarınız çok iyi sonuçlar verecektir. Bir moda bloggerı bile bu özellikteki kameralarla HDR çekim, panoramalar, renk efektleri, kısa video animasyonları ve manuel olarak ayarlaması yapılan fotoğraflar ile profesyonelce blogunu yönetebilecektir. Çekim hızları karşılaştırıldığında S7 daha hızlı odaklama özelliği ile iPhone 7’ye oranla daha hızlıyken, iPhone 7’nin görüntü işleme motorunun geliştirilmesi ile birlikte taçı Samsung’dan devralmıştır.

iPhone 7 ile çekilen resimler çok daha dengeli ve doğal renk sunumuna sahip. Galaxy S7 ile pek çok çekimde sarımsı  bir döküm elde edilirken, beyaz dengesi sıcak tarafa kaymıştır. İlk bakışta, Samsung Galaxy S7’nin fazla ayrıntıyı görünür hale getirdiği düşünülse de, çok fazla keskinleştirmesinden  ötürü yapay ve işlenmiş bir görünüm ortaya çıkıyor.

Her iki modelinde 30fps, 1080p 60fps ve ağır çekim özellikleri ile birlikte 4K video çekimine  olanak sunduğu görülüyor. Video yakalama noktasında iki telefonda optik stabilize kameralarla donatılmış durumda. Fakat iPhone 7 ile çekim esnasında kaydırma yapmasınız bile daha iyi sonuçlar elde etmektesiniz.

Pil Ömrü

iPhone 7 1960 mAh batarya gücüne sahipken, Samsung Galaxy S7 bu konuda oldukça iddialı bir rakamla, 3000 mAh batarya gücü ile karşımızda. Benchmarklara baktığımızda iPhone 7, 7 saat 46 dakikalık kullanım ömrüne sahipken, Samsung Galaxy S7 ise 6 saat 37 dakikalık pil ömrüne sahip. S7 hızlı şarj olma özelliği ile iPhone 7’yi sollarken, sarjı biten iPhone’u tamamıyle doldurmanız için 2 saat 20 dakikaya ihtiyacınız olacak.