Şimdi Apple’ın zamanı--- iPhone 8 ve iPhone X Dün Yapılan Büyük Lansmanla Tanıtıldı

Şimdi Apple’ın zamanı--- iPhone 8 ve iPhone X Dün Yapılan Büyük Lansmanla Tanıtıldı

Aylardır süren dedikodular, sızdırmalar ve spekülasyonlar yerini dün yapılan lansman ile hayranlığa bıraktı. Apple bu kez iki yeni modelle karşımıza çıkıyor iPhone 8 ve iPhone X. Dün yapılan tanıtım Apple tutkunlarının beklediğine değdiğini gösterir nitelikte. En azından telefonlardan biri için bu böyle.

Apple, iPhone X ile birlikte 3 yıldır ilk defa tasarımda önemli değişikliklere gitmiş gözüküyor.

Bu değişikliği bu kadar geciktirme cürretini gösterebilen tek şirket olan Apple kullanıcılarına beklediklerine değdiğini dün resmi olarak kanıtladı. Çünkü yeni iPhone X dev OLED ekranı, biyometrik yüz tarama sistemi ve birçok donanımsal geliştirmesiyle başlı başına “yeni” diyebileceğimiz birçok özelliğe sahip.

 

Gerçi Samsung’un bir uçtan bir uca ekran tasarımlarına bundan iki yıl önce geçmiş olması Apple’ın bu hamlesini biraz geride bırakıyor olsa da, Apple her zamanki gibi bu hatasını güzel bir OLED ekranla telafi etmeyi başarmış durumda.

Yine de iPhone X in tasarımı Apple fanları için ikinci bir dönüm noktasını ifade ediyor. ( Apple ilk büyük değişikliğini 2014’te iPhone 6 ile gerçekleştirmişti ). 2014teki değişiklikleriyle müşteri kitlesinin büyük bölümünü cihaz yenilemeye götüren bu durum tekrar yaşanabilir.  Bu büyük değişikliğin Apple kullanıcılarını yeni bir cihaza geçme konusunda ne oranda teşvik edeceği de merak konusu.

Genel olarak baktığımızda iOS kullanıcılarının değişikliği sevdiğini söylemek yanlış bir ifade olmaz. Özellikle de konu neredeyse tam bir dönüşüm geçiren bir iPhone ise. iPhone 8 kullanıcılara görünürde büyük yenilikler getirmese de iPhone un onuncu yılına özel geliştirdiği iPhone X birçok iOS severin hayatında yer bulacağa benziyor.

iPhone 8 yeni ultra güçlü işlemcisi, 3 GB Rami, güncellemiş görüntüleme sistemi, yeni kablosuz şarjı ve daha büyük depolama alanları sunmasıyla iPhone 7’ye göre gayet öngörülebilir yenilikler taşıyor. Ancak çoğu kişinin gözü zaten onda değil.

Büyük Haber iPhone X artık resmi olarak geliyor.

Apple’ın büyük haberi iPhone X oldu. Cihaz yapı olarak dedikoduları doğrular nitelikte geldi. 5.8” boyutlarındaki baştan başa OLED süper retina ekran, önde ve arkada cam kasa, ve tabi ki Apple’ın yeni tasarım dili.

Apple’ın Samsung’un süper retina ekranına HDR özelliğini eklemesiyle mükemmel bir renk dengesi yakalanmış. Ayrıca yeni iPhone X ekranında TruTone teknolojisi ve 3D dokunmatik özellikleriyle geliyor.

İki telefon da oldukça geliştirilmiş özelliklerle geliyor ama burada esas olay Apple’ın yeni kullanımına başladığı A11 işlemcisi. Bu da telefonu rakiplerine göre gerçekten güçlü bir konuma taşıyor. Qualcom’un android cihazlarda sunduğu performansın oldukça önünde yer alan bu işlemci yeni iPhoneların belki de en önemli özelliği olacak.

A11 işlemcisi altı çekirdek üzerinden çalışıyor. Bunların dördü yüksek performans işlemler için kullanılan “Minstrel” çekirdeklerken diğer iki çekirdek de düşük güçteki standart işlemlerin yürütülmesini sağlayan “Monsoon” çekirdekler. Bu güçlü işlemciler iPhone X te 3 GB; iPhone 8 ve 8 Plus’ta ise 2 GBlık ramlerle destekleniyor.

Karşılaştırmak gerekirse iPhone 7 ve 7 Plus’ta kullanılan dört çekirdekli A10 işlemcilerde ikişer yüksek performanslı ve düşük güçlü çekirdekler kullanılıyordu. Buna göre yeni iPhoneların abilerine göre neredeyse iki kat daha güçlü olduklarını söylemek yanlış bir ifade olmaz.

Kablosuz Şarj

Bunların yanı sıra Apple yeni iPhonelarında kablosuz şarj özelliğini de eksik bırakmamış. Ayrıca Apple çeşitli aksesuarlarla evinizin içinde telefonunuzu rahatlıkla şarj edebileceğiniz konforlu noktalar sağlıyor.

Kablosuz şarj her ne kadar akıllı telefon dünyası için yeni bir teknoloji olmasa da Apple’ın bu yola biraz geç de olsa girmesi bu alandaki gelişmelerin önünü daha da açacağa benziyor.

 

TouchID yerine FaceID

Apple’ın TouchID özelliğini yeni telefonlarına taşımak istediğini biliyorduk. Ama bunu tam boy ekrana uygulama konusunda biraz zorluk çekmiş olacaklar ki yepyeni bir teknolojiyle karşımıza çıktılar FaceID.

FaceID özelliği isminden de anlaşılacağı gibi basit bir sistemle çalışıyor. Telefon kullanıcısı ekrana baktığında yüz tanıma sistemi ekran kilidini otomatik olarak açıyor. Evet çok basit görünüyor ve gerçekten de öyle. Apple bu özelliğin kusursuzca çalışacağının garantisini ayrıca verdi.

Bu garantinin arkasında da yine Apple’ın geliştirdiği yeni yüz tanıma çipi yatıyor. Cihaz zamanla sizin değişiminizin farkında olacak şekilde tasarlandı. Yani şapka, gözlük gibi aksesuarlar sizi telefonun gözünde tanınmaz hale getirmeyecek.

Ayrıca ekstra güvenlik açısından Samsung’un düştüğü bir hatayı da ortadan kaldırıyor. Telefon ekrana bir fotoğraf gösterilerek açılamayak.

FaceID, Apple Pay ve diğer üçüncü parti uygulamalarla da bağlantılı olarak çalışıyor. Yani aynı TouchIDyi kullandığınız gibi bu yeni özelliği de kullanabileceksiniz.

Yeni iPhone’da ekran kilidinizi açmak için ekranı sadece aşağıdan yukarıya kaydırmanız da yeterli olacak. Tabi Siri’ye nasıl ulaşacağınız da ayrı bir merak konusuydu. Lansmanda bunun da cevabını aldık, Apple’ın en büyük yardımcısı Siriye ulaşmanız sadece iki kelime uzağınızda “hey Siri”…

Kamera, Video ve Biraz da Sanal Gerçeklik

Portre aydınlatması özelliği Apple’ın zaten hali hazırda gerçekten kaliteli olan kamerasına güzel bir profesyonel dokunuş getiriyor. Yeni A11 işlemcinin de desteğiyle kamera uygulaması ışığa karşı daha iyi tepki verir bir hal almış.

Hatta fotoğraflarınızdaki ışık seviyesini bu özellik yardımıyla istediğiniz zaman ayrıca değiştirmeniz de mümkün olacak.

Apple’ın yeni video kodlama sistemi artık gerçek zamanlı görüntü ve hareket analizini sağlarken 60 fps 4k görüntü kalitesini kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu da demek oluyor ki Apple kullanıcıları yine en iyi fotoğraf ve video kalitesini yeni iPhonelarıyla tecrübe etme şansı bulacaklar.

Bunun dışında Apple’ın hala geliştimekte olduğu sana gerçeklik özelliklerine de uyumlu olarak geliştirilen iPhonelar bu konuda da akıllı telefon dünyasının öncülerinden olacak gibi gözüküyor.

 

Ve Son Olarak Fiyat

Yeni iPhoneların ülkemizdeki fiyatlandırması şu anda kesin değil ancak lansmanda sunulan fiyatlandırmalar bize rakamların oldukça yüksek olacağı izlenimini yaratıyor. Ancak Apple’ın duyurduğu fiyatlandırma şu şekilde. iPhone X’e sahip olabilmek için kullanıcıların 999 $ ı gözden çıkarmaları gerekirken iPhone 8 Plus 799 $, iPhone 8 ise 699 $ etiketle satışa sunulacak.

Yapılan hesaplamalara göre iPhone X’in Türkiye fiyatının 5400-5600 Türk Lirası arasında rakamlarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Bunlar şimdilik yeni iPhone tanıtımından akılda kalan başlıklar. Yeni gelişmeleri sürekli sizlerle paylaşmaya devam ediyor olacağız.